BLOG

Superfood – alebo supervýživa a superpotraviny

Všetky potraviny označované ako superpotraviny sú nesmierne prospešné pre naše zdravie. Ich účinnosť by však nebola možná, pokiaľ by náš jedálny lístok pozostával prevažne z nezdravých potravín. Jednoducho povedané, superpotraviny fungujú len v spojení so zdravouvyváženou výživou.

Čo je super na superpotravinách?

Superpotraviny obsahujú takmer všetky zložky potrebných minerálovvitamínov pre naše telo. Patria k nim napr. včelí peľ, morské riasy, klíčky rôzneho druhu, zelený jačmeň alebo spirulina. Viaceré superpotraviny obsahujú zelené rastlinné farbivo chlorofyl.

Superpotravina: wakame šalát s morskými riasami je bohatým zdrojom chlorofylu. Foto: zuzyusa, Pixabay

Prečo by v našom jedálnom lístku nemal chýbať chlorofyl?

Chlorofyl môžeme označiť ako zelenú krv rastlín, je zdrojom vitamínov A, C , E a K a je takmer identický s ľudským hemoglobínom. Chlorofyl okysličuje organizmus, zbavuje telo prekysleného prostredia a detoxikuje. Je bohatý na enzýmy, ktoré umožňujú rýchlejšiu obnovu buniek, čiže napríklad pri športových výkonoch napomáha k rýchlejšej regenerácii.

Chlorofyl prispieva k lepšej detoxikácii pečene, podporuje a posilňuje imunitu a pomáha organizmu lepšie sa vysporiadať s infekciami, a teda so zápalovými procesmi. Chlorofyl odďaľuje proces starnutia a viaže ťažké kovy v organizme. Keďže zabraňuje prekysľovaniu organizmu, určite by mal byť súčasťou jedálnička vo forme zeleniny a superpotravín. Pre tých, ktorí sa rozhodli zhodiť zopár kilogramov, je nevyhnutnou zložkou v diétnom režime. Prekyslenému organizmu sa totiž nedarí odbúrať nadbytočné kilogramy.

Medzi základné potraviny, ktoré sú bohaté na chlorofyl patrí kelšpenátmangoldhrášokklíčkyšpargľabrokolicazeler a čerstvé bylinky ako petržlenkoriander, či kôpor.

Superpotravina spirulina patrí medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Foto: Anaïs CROUZET, Pixabay

Superfood, ktorý by ste mali zaradiť do jedálnička: morské riasy a spirulina

Morské riasy patria medzi superfoods, nakoľko ich zloženie je unikátne. Morské riasy priaznivo pôsobia na štítnu žľazu a dodávajú telu dôležitú látku, ktorou je jód. Taktiež stabilizujú krvný tlak, majú vysoký obsah vlákniny, čiže prispievajú ku zdravej črevnej flóre.

Ďalšou superpotravinou je spirulina. Patrí medzi najvýživnejšie potraviny na svete. Obsahuje až 70% bielkovín, najmä vo forme biliproteínu. V spiruline nájdeme zastúpené vitamíny A, B1, B2, B3, K, a tiež zinok, magnézium, železo, kalcium, draslík, aminokyseliny a samozrejme vysoký obsah chlorofylu. Keď si uvedomíme fakt, že 28 gramov spiruliny sa vyrovná 1 kilogramu ovocia a zeleniny, čo do obsahu vitamínov a minerálov, nie je čo dodať, len že spirulina jednoznačne a právom patrí medzi superpotraviny.Zaujímajú vás zdravé potraviny? Prečítajte si aj článok o Karobe:

https://fitbioeco.sk/9-dovodov-preco-uprednostnit-karob-pred-kakaom-ci-cokoladou/

Prihláste sa na odber noviniek

Posielame len novinky z našej stránky, neposielame žiaden spam.