BLOG

5 tipov na spríjemnenie meditácie pre začiatočníkov

Je viacero polôh a spôsobov, ako meditovať. Neexistuje správna alebo nesprávna cesta, každý si môže zvoliť svoj jedinečný spôsob meditácie. Niektoré praktiky sú však preverené storočiami a pomáhajú dosiahnuť stav relaxácie a hlbokej meditácie.

V akej polohe sa najlepšie medituje?

Asi najznámejšou polohou pre meditáciu je lotosový sed, kedy má telo tri oporné body pre pohodlné a dlhé sedenie v zadnej časti tela a v oboch dolných končatinách. Takto býva často vyobrazený aj meditujúci Budha. Niekomu vyhovuje meditácia s prekríženými nohami v tzv. tureckom sede alebo sediac s kolenami na zemi a špičkami nôh smerujúcimi do strán či za telo. Pri meditácii v sede môžete mať dlane rúk voľne položené na kolenách, stehnách, spojené na hrudi pri srdcovej čakre, nad nosom pri treťom oku, či zložené v lone. Poloha rúk je dôležitá pre prúdenie energie. Počúvajte svoje telo, ktoré vám najlepšie napovie, ktorá poloha je pre vás tá pravá. Rozšírená je aj meditácia pri chôdzi, no meditovať časom môžete pri akejkoľvek činnosti a v ktorejkoľvek polohe.

Najznámejšou polohou pre meditáciu je lotosový sed. Foto: archív Flexity

Kedy zvoliť meditáciu poležiačky?

Ak s meditáciou začínate, môže vám vyhovovať meditácia poležiačky. Táto poloha uľahčuje plné dýchanie do brucha, nie je však zaručene vhodná vždy a pre všetkých. Mnohí pri tejto polohe v meditácii zaspávajú. To je často dôvod, prečo by sme mali časom pri meditácii radšej vzpriamene sedieť a mať oporu v nohách na zemi. Meditáciu po ležiačky je vhodné zvoliť napríklad pri vedenej meditácii, kedy sme hlasom inštruktora udržiavaní v bdelom stave. Vedenú meditáciu v polohe ležiac na zemi sme pre vás pripravili vo videu Meditácia na každý deň v spolupráci s partnerom Flexity. Produkty, ktoré v našom videu vidíte, sme pri natáčaní s lektorkou Tinkou a meditujúcim Viktorom vyskúšali a tu je našich 5 tipov, ako si spraviť vedenú meditáciu príjemnou a pohodlnou

Flexity je obchod pre milovníkov jogy, pilates, fitness, meditácie, ajurvédy, mindfulness, masáží a starostlivosti o tela aj ducha. Po celom svete hľadajú a na Slovensko prinášajú produkty, ktoré pomôžu vašej praxi, aby bola bezpečnejšia, kvalitnejšia, zábavnejšia a vedomejšia a to všetko s ohľadom na prírodu a spoločnosť. Hodnoty Flexity sa prelínajú s našim prístupom k životnému štýlu a prostrediu a preto sme sa rozhodli pre spoluprácu pri našom videu Vedená meditácia na každý deň.. Foto: archív Flexity

1. Vyberte si pohodlný meditačný vankúš

Pre pohodlnejšiu meditáciu v sede je príjemné mať sedaciu časť tela mierne vyvýšenú a zabezpečiť si tým aj lepšiu stabilitu. Platí, že čím máte stuhnutejšie dolné končatiny, tým vyšší vankúš by ste si mali vybrať. Podľa typu sedenia môžete použiť vankúš typu rondo alebo širšie zafu. V ponuke sú aj polmesiacové alebo extra široké flat meditačné vankúše.

Prejsť k ponuke meditačných vankúšov

Inštruktorka Tinka pri natáčaní vedenej meditácie použila eco meditačný vankúš od Flexity. Foto: archív FBE

2. Použite rezonančné meditačné misky

Rezonančné misky majú dlhú tradíciu nie len pri meditáciách, ale aj pri joge a rôznych východných obradoch. Slúžia na očistu priestoru, liečbu zvukom, tzv. sound healing, zvukové masáže a rôzne uvoľňujúce terapie. Poznať ich môžete aj pod názvami tibetské spievajúce misy, indické misy alebo obrátené zvony. Pomocou postupne odznievajúceho zvuku z gongu na meditačnú misku môžete podporiť hlbšie ponorenie do svojho vnútra v úvode meditácie. Okrem terapeutických vlastností sú misky aj krásnym dekoračným doplnkom v boho štýle.

Prejsť k tibetským spievajúcim misám

My sme pri vedenej meditácii použili ručne vyrobenú meditačnú misku položenú na ozdobnom vankúšiku, čo pridalo celej meditácii obradný a harmonický nádych. Foto: archív FBE

3. Prevoňajte priestor meditačnými sviečkami a tyčinkami

Vôňa, ktorá je nám príjemná, upokojí a uvoľní naše telo aj myseľ, čo je pri meditácii veľmi vítané. Okrem sviečok a tyčiniek môžete použiť aj vonné kužele alebo františky. Používajú sa na vydymenie a očistu priestoru. Zvážte takú metódu, ktorá bude nielen príjemná, ale aj bezpečná. K dispozícii sú aj malé kadidelnice a rôzne stojany.

Prejsť k ponuke vonných tyčiniek

4. Použite podložky a matrace

Podložky a matrace môžete využiť nielen pri meditácii na zmäkčenie podlahy pri sedení na zemi, ale hodia sa aj na masáže a relaxácie. Využijete ich však pri rôznych iných činnostiach, ktoré si vyžadujú dlhé sedenie, napríklad v domácnosti, na workshopoch, seminároch, či festivaloch. V ponuke Flexity nájdete matrace z prírodných vlákien, ktoré sú priedušné a pokožka tak môže voľne dýchať. Pre spríjemnenie meditácie  si môžete vybrať aj rôzne podložkysedáky, vankúše stoličky.

Prejsť k ponuke meditačných matracov

Prejsť k ponuke podložiek a sedákov

5. Ak meditujete poležiačky, použite podložku na jogu

Pre meditáciu poležiačky je dobré, keď ležíte na tvrdom podklade – na podlahe alebo na zemi. Ležanie na mäkkom matraci postele alebo gauča by vás mohlo lákať k spánku. Kontakt so zemou je pri meditácii žiadaný a navyše aj príjemný.

Prejsť k ponuke podložiek na jogu

Ako podklad pri meditácii môžete použiť jogamatku, tak ako to urobil aj Viktor v našej vedenej meditácii vo videu. Foto: archív FBE

Prejsť na Vedenú meditáciu: https://zaloha.fitbioeco.sk/courses/vedena-meditacia-na-kazdy-den/Pokračovať na ďalší článok:

https://zaloha.fitbioeco.sk/meditacia

Prihláste sa na odber noviniek

Posielame len novinky z našej stránky, neposielame žiaden spam.