Základné fakty o zeleninovom pôste
Zeleninový pôst je najšetrnejším spôsobom detoxu, veľa ľudí ho považuje za najmenej náročný. Prijatá zelenina nás zásobuje množstvom minerálov. Zelenina má pre ľudský organizmus zásaditý charakter a preto prispieva k efektívnejšiemu odbúraniu toxínov z tela. Pri prekyslenom organizme je totiž chudnutie takmer nemožné. Tento pôst vhodný aj pre ľudí, ktorí prekonali kvasinkové ochorenie kandida alebo často užívali antibiotiká.
Zeleninový pôst býva najmenej náročný. Foto: Ella Olsson, Pexels
Recept na Zeleninový broth (vývar)
Ingrediencie:
4 zemiaky so šupkou
10 zelerových stoniek
4 stredne veľké mrkvy
4 veľké cibule
4 strúčiky cesnaku
žiadna pridaná soľ ani iné koreniny
Všetky ingrediencie dáme do hrnca a zalejeme vodou, ktorá by mala tesne pokrývať pridanú zeleninu. Varíme po dobu 2 hodín, prikryté pokrývkou. Po uvarení konzumujeme iba vývar, zeleninu nejeme. Takto pripravený zeleninový broth konzumujeme celý deň. Počas dňa by sme mali celkovo prijať 2 litre zeleninového vývaru a popri tom vypiť aj približne 2 litre čistej pitnej vody.
Zemiaky varte aj so šupkou, obsahuje blahodarné látky. Foto: Pexels
Hlavné benefity pôstu so zeleninovým vývarom a odporúčania
Príjmom vývaru a pitnej vody pomôžeme organizmu zbaviť sa toxických látok a podporíme ich vylučovanie z tela von. Pre posilnenie pozitívneho efektu sa odporúča doplniť očistu návštevou sauny a môžete si dopriať aj telový píling. Pripomíname, že užívanie alkoholu, liekov, kávy a iných škodlivých látok počas pôstu nie je prípustné (ak užívate pravidelne lieky, poraďte sa o ich možnom vysadení na čas pôstu s vašim ošetrujúcim lekárom). V tomto období by sme sa mali vyhnúť nadmernej záťaži organizmu, čiže vypustíme náročnejšie športové aktivity a vyhneme sa celkovo stresu – do takej miery, do akej nám to okolnosti dovolia. Tí, ktorým pôst nie je úplne cudzí a majú s pôstovaním už skúsenosť, môžu tento druh detoxu praktizovať aj po dobu 3 – 7 dní. Organizmus a jeho tráviaci trakt si oddýchnu a prečistí sa hrubé črevo.
Stopkový zeler je plný vitamínov a antioxidantov. Foto: Anna Tarazevich, Pexels
Cibuľa a cesnak pôsobia protizápalovo a antibakteriálne. Foto: Karolina Grabowska, Pexels
Aké vitamíny a minerály dodáme nášmu telu týmto zeleninovým vývarom? Pozrime sa na to bližšie:
Zemiaky so šupkou:
potassium (draslík), vitamín C
Stonkový zeler:
vitamíny C, K , B6 a antioxidanty
Mrkva:
antioxidanty, beta karotén
Cibuľa:
vitamíny B1, B2, C, E, kyselina listová a mnoho ďalších prospešných látok, pôsobí najmä protizápalovo
Cesnak:
vitamín C, B6, A, B1, D, K, draslík, vápnik, mangán, má antibakteriálne a fungicídne účinky
Ukončenie pôstu a návrat k strave
Po ukončení pôstu by sme sa mali vrátiť ku strave veľmi šetrne, najlepšie formou dusených jedál a jedál pripravených na pare. V žiadnom prípade by sme počas prvých dní po pôste nemali konzumovať vyprážané jedlá a tiež by sme sa mali vyhnúť údeninám a červenému mäsu.
Viac článkov z kategórie pôst, detox a fasting:
https://fitbioeco.sk/prerusovany-post-intermittent-fasting/
https://fitbioeco.sk/4-typy-postov-ake-su-ich-benefity-a-ako-si-z-nich-vybrat-ten-najvhodnejsi/