BLOG

Prečo môže byť keto diéta nebezpečná? 7 hlavých rizík pri keto diéte

Keto diéta je založená na princípe nízkeho príjmu karbohydrátov a je zostavená predovšetkým z potravín bohatých na tuky. Prísny nízky príjem karbohydrátov a zvýšený príjmu tuku vedie k procesu ketózy, čo je metabolické štádium, v ktorom telo získava energiu formou spaľovania tukov namiesto cukrov.

Všetko má svoje kladné aj záporné stránky. A tak je tomu aj v prípade keto diéty, kde sa vyskytujú nasledovné nebezpečenstvá. Celkovo je ich sedem. Pozrieme sa na ne bližšie.

1.    Prvým nebezpečenstvom je privodenie stavu nachladnutia

Príjem karbohydrátov počas keto diéty je daný limitom 50g karbohydrátov za deň. Keďže naše telo rýchlo minie tieto obmedzené zásoby, prepne do režimu ketózy, teda spaľovania tukov. Pri tomto režime sa môžu vyskytnúť príznaky chrípky, ktoré sú sprevádzané bolesťou hlavy, únavou, nevoľnosť alebo zápchou. To je spôsobené dehydratáciou a nerovnováhou elektrolytov, ktorú v tele nastolila fáza ketózy.

Mnohí ľudia počas keto diéty spozorovali tieto príznaky, ktoré síce po istom čase pominuli, no vždy je dôležité počas svojej diéty takéto symptómy monitorovať, dodržiavať pitný režim a jesť dostatok potravín bohatých na sodík, draslík a ďalšie elektrolyty.

Foto: https://pixabay.com/sk/photos/%c5%a1parg%c4%bea-reze%c5%88-te%c4%beac%c3%ad-steak-2169305/

2.    Vyčerpanie a stresovanie obličiek

Primárnou zložkou keto diéty sú potraviny s vysokým obsahom tuku živočíšneho pôvodu, ako sú vajcia, mäso, syry. Keďže neobsahujú karbohydráty, môžu spôsobiť nadmerné zaťaženie obličiek, ktoré vedie k ich rôznym ochoreniam, ako sú napríklad obličkové kamene, ale môže nastať aj prekyslenie organizmu. Ľudia s ochorením obličiek by pri keto diéte mali byť na pozore, nakoľko nadbytočný príjem živočíšnych bielkovín zvyšuje hromadenie kyseliny močovej v našom tele, čo vedie ku ochoreniam ako je dna.

3.    Môže spôsobiť zažívacie problémy a zmenu balansu črevnej flóry

Už sme spomínali, že keto diéta je striktne zameraná na príjem karbohydrátov pod 50g denne, čo so sebou prináša aj znížený príjem vlákniny z prirodzených zdrojov, akými sú napríklad ovocné cukry, škroby, celozrnné obilniny a strukoviny. Pri keto diéte je príjem týchto potravín obmedzený, pretože obsahujú zvýšený obsah karbohydrátov (cukrov).

Ako výsledok zníženia príjmu týchto potravín sa môže dostaviť zápcha, keďže telu chýba vláknina, ktorá napomáha posúvať stravu v črevách.

Keto diéta býva súčasťou liečby detí s epilepsiou. Štúdia z Národného centra pre biotechnologické informácie u takýchto detí preukázala, že až u 65% prípadov z nich je keto diéta sprevádzaná zápchou.

Nízko karbohydrátová diéta s nedostatkom príjmu vlákniny taktiež vedie k narušeniu rovnováhy dobrých baktérií v črevách. Existujú ale potraviny, ktoré môžeme považovať za „keto friendly“ a ktoré sú zároveň bohaté na vlákninu. Sú nimi chia semienka, brokolica, zelený šalát, kokos, karfiol a ľanové semienka. Nemali by preto chýbať v jedálničku počas keto diéty.

4.    Môže viesť ku nedostatočnému príjmu potrebných živín

Keďže keto diéta zakazuje niektoré druhy potravín, predovšetkým tie ktoré sú bohaté na karbohydráty a medzi ne patria hlavne obilniny a ovocie, pri nesprávnom a neodbornom zostavovaní jedálnička môže dôjsť k nedostatočnému príjmu nutricientov a látok potrebných pre obnovu a fungovanie organizmu. Takto môže dôjsť k nedostatočnému príjmu vitamínov a minerálov.

Niektoré štúdie poukazujú na to, že keto diéta nezabezpečuje dostatočný prísun magnézia, kalcia a vitamínu D. Štúdia poukazuje na podobnosť keto diéty s Atkinsonovov diétou, kde je vyhodnotené, že u týchto diét dochádza k nedostatočnému príjmu vitamínov a to v počte iba 12 z potrebných 27 vitamínov a minerálov.

Keto diéta teda môže viesť k nedostatočnej výžive. Ak sa už niekto rozhodne pre tento spôsob stravovanie, vedecké zdroje odporúčajú obohatiť svoj jedálny lístok o základné minerály, akými sú: draslík, magnézium, kalcium, omega 3 mastné kyseliny a vitamíny B, C a E.

5.    Môže viesť k poškodeniu zdravia kostí

Niekoľko štúdií a laboratórnych pokusov viedlo k zisteniam, že tento typ stravovania dlhodobo znižuje hustotu kostí. Štúdia, ktorá prebiehala počas 6 mesiacov u detí (s detskou epilepsiou, kde sa forma keto diéty používa pri ich liečbe), priniesla výsledky, že až u 68% týchto detí došlo k zníženiu hustoty a mineralizácie kostí.

6.    Môže spôsobiť prudký, pre telo nebezpečný, pokles cukru v krvi

Nízkokarbohydrátová keto diéta sa ukázala ako vhodný spôsob úpravy stravy u ľudí s diabetes, teda cukrovou. V niektorých prípadoch sa ukázalo, že keto diéta môže pomôcť znížiť úroveň hemoglobínu A1c, ukazovateľa úrovne priemernej hodnoty výskytu cukru v krvi.

Avšak u jedincov s diabetes typu 1 môže pri opakovanom znižovaní úrovne cukru v krvi (hypoglykémii) hroziť riziko zhoršenia stavu, ktoré sa prejavuje triaškou, únavou, zmätenosťou a potením. Tento stav by sa mohol vyskytnúť aj u pacientov s diabetes typu 2 pri liečbe s inzulínom. 

Foto: Ella Olsson, Unsplash

7.    Môže zvýšiť riziko chronických ochorení

Niektoré štúdie a záznamy poukazujú na skutočnosť, že strava zameraná na zvýšený príjem tukov, nízky príjem karbohydrátov a zvýšený príjem živočíšnych bielkovín, môže viesť ku zhoršeniu celkového zdravotného stavu.

Štúdia, ktorá bola urobená na celkovom počte 130 000 dospelých jedincov, ktorí boli na nízkokarbohydrátovej diéte so zvýšeným príjmom živočíšnych bielkovín, viedla časom ku zvýšenému počtu srdcovocievnych ochorení ako aj ku zvýšeným výskytom rakoviny.

Zhrnutie:  Keto diéta s cieľom zníženia hmotnosti môže viesť k dlhodobým zdravotným problémom – či už srdcovo-cievnym, poškodeniam obličiek alebo rakovine. Pred nástupom na keto diétu sa pre každého jedinca odporúča, aby sa poradil so svojim lekárom, ktorý na základe krvných odberov posúdi jeho celkový zdravotný stav. Samozrejmosťou by malo byt sledovanie príjmu nutričných hodnôt. Je dôležité sledovať príjem dôležitých nutricientov, minerálov a vitamínov v každej stravnej jednotke počas dna.

Zdroj voľného prekladu článku: https://www.healthline.com/nutrition/dangers-of-keto-diet#7.-May-increase-your-risk-of-chronic-diseases-and-early-death

Prihláste sa na odber noviniek

Posielame len novinky z našej stránky, neposielame žiaden spam.