BLOG

Zelený jačmeň: superpotravina, ktorá vás postaví na nohy

Je to také prosté. Jačmeň patrí k najstarším plodinám sveta a bežne sa pestuje aj u nás. Mladý zelený jačmeň sa dnes považuje za superpotravinu, ktorej sa pripisujú liečivé účinky na náš organizmus. V čom spočíva jeho sila?

Výsledky štúdií potvrdili, že najvyšší obsah minerálnych látok, vitamínov, chlorofylu a bielkovín je v rastlinke tesne pred vznikom tzv. kolienok. Ideálne je ju teda zbierať práve v tomto období. Ak nie ste sami pestovatelia, zelený jačmeň nájdete bežne v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach vo forme tabliet či prášku.

V prvom rade si treba uvedomiť, že zelený jačmeň nie je liek. Nelieči konkrétne ochorenie, ale vďaka svojmu zloženiu dodáva telu potrebnú energiu a podnecuje ho tak k samoliečbe, ktorou každý organizmus bezpochyby disponuje.

Základnou funkciou zeleného jačmeňa je teda pomoc pri detoxikácii organizmu a očiste od všetkého, čo môže spôsobovať zdravotné problémy. Ďalším dôvodom na jeho užívanie je potreba doplnenia vitamínov, minerálov, živín a celková regenerácia organizmu.

Po zelenom jačmeni siahnite aj v prípade, ak vás trápia:

  • Srdcovo-cievne problémy – má antitrombotické účinky.
  • Anémia – obsahuje organicky viazané železo, ktoré organizmus ihneď po konzumácii vstrebe.
  • Cukrovka – pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi.
  • Zápcha – zelený jačmeň vďaka obsahu draslíka zvyšuje peristaltiku čriev a tým pomáha vyprázdňovaniu a zabraňuje vzniku zápchy.
  • Nadváha – zelený jačmeň pomáha metabolizovať tuky, čoho výsledkom je redukcia váhy.
  • Kožné problémy – črevné a žalúdočné problémy nám organizmus zvyčajne signalizuje nečistou pleťou a rôznymi vyrážkami na pokožke. Zelený jačmeň svojimi účinkami pomáha očistiť organizmus, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na stave vaše pleti.

Zelený jačmeň zaraďte do svojho stravovacieho režimu aj v prípade, ak chcete chrániť svoj organizmus pred chronickými ochoreniami a rakovinou. Obsahuje totiž antioxidanty a potrebný vitamín E. Ocenia ho aj športovci, či ľudia pri redukčnej diéte, pretože nápojom s obsahom zeleného jačmeňa môžu pokojne nahradiť jedno jedlo dňa.

Ako zelený jačmeň konzumovať?

V obchode ho kúpite vo forme prášku alebo tabliet. Prášok je potrebné zarobiť vo vode, dobre rozmiešať a vypiť ideálne nalačno, kedy sa najlepšie vstrebáva. Chuť vás možno v začiatkoch prekvapí, ale dá sa na ňu zvyknúť. Ak predsa len nebudete vedieť „zemitú“ chuť jačmeňa prekonať, môžete vyskúšať tablety.

Riešením môže byť aj smoothie, ktoré si z jačmeňa pripravíte podľa nasledujúceho receptu:

Smoothie zo zeleného jačmeňa

1 lyžička prášku zeleného jačmeňa

1 zelené jablko

1 uhorka

mladý špenát

1 hurmi kaki

šťava z jedného citróna

Príprava

Jablko a uhorku zbavte šupky a nakrájajte na malé kúsky. Všetky suroviny dajte do mixéra a mixujte do hladka. Vodu pridávajte podľa toho, aký hustý nápoj chcete získať.

Prihláste sa na odber noviniek

Posielame len novinky z našej stránky, neposielame žiaden spam.